ill title Technické informace Škoda 440, 445 alias Spartak

Protože nemá smysl vymýšlet vymyšlené a opisovat do nekonečna jedno a totéž, co už bylo uveřejněno na jiných webech, uvádím zde veřejné informace, jak je zpracovali jiní, stejně postižení. Je slušností vypsat zdroje, ze kterých jsem čerpal a nechlubit se cizím peřím. Takže veškeré autory resp. jejich stránky, ze kterých jsem čerpal a budu čerpat na tomto threadu "technika" vypíšu s odkazy na jejich weby v závěru listů a děkuji všem jako jsou opakující se přezdívky spartakářů Rancher, Burák, Ondra440, Kie, Pizzaman, Sagemcr, RR, Speedy, VF, Mathysek, Spartakar, Vaněček z Pragosu a dalším.

ill title Jak poznáte, že se jedná o Spartaka čili Škodu 440 či 445?

Proč Škoda 440 či 445? Páč čtyři válce, čtyřicet koní respektive čtyři válce, čtyřicetpět koní.


S440

Přední maska s ledvinkami, nárazník vcelku, reflektory s kšiltem. Boční lišta s nápisem Š440 nebo Š445. Sklěněné bílé blinkry s oranžovou žárovkou (original), někteří tam mají ekvivalenty oranžové krytky skleněné nebo plastové, které vypadají jako od Octávia, jak vidíte i v muzeu v Mladé Boleslavi nemají origo skleněné bílé :-)S440

Přední "vrtule či pádlo" mělo na rozdíl od modelu Octavia 1959/1960 tzv. "luftlišty". Montovaly se dvěma způsoby. Na příčky ve "vrtuli" (do r. 1957) a na středový a koncový šroub (1958)

S440

Boční silueta se vyznačuje jak linií reflektorů, tak i blatníkovou lištou. Prahová lišta byla společná i pro další modely Octavia.S440

"Praporek" prahové lišty se objevil roku 1957. Do té doby bylo ukončení zdobnější.S440

Zadek Škoda 440 (spodní část) neprošla změnou od roku 1954. Celočervená světla se třemi žárovkami, svislé lišty, nárazník vcelku.


S440

Interiér se lišil jak barevnými kombinacemi, tak i úpravou madel na dveřích a tlačítky na palubní desce.S440

Pohled do motoru nedoznal výrazných změn ani u Octavia. Od roku 1961 se změnil tvar tlumiče sání vzduchu. Do konce roku 1957 byly stěrače ovládané dvěma motorky, jeden umístěn za budíky a jeden v prostoru kastlíku u spolujezdce.

S440

Nasnímku převod resp. táhla řazení pod volantem. Brzdová sklenička původně plechová, skleněná a později z umělé hmoty. Na fotce je skleněná.

ill title Modifikace Spartaků Standard a Export

Každý, kdo přičichne ke Spartakům, jak píše Rancher z http://www.spartaky.cz nebo každý, kdo si přečte Spartakovce ví, že vůz Škoda 440 se vyráběl ve dvou verzích. Verze Standard byla z počátku určena výhradně pro náš trh a byla opravdu hodně ošizená oproti verzi Export. Kromě dochovaných fotografií je názorným příkladem zejména Katalog ND z roku 1955. Spartánská výbava Standardů z prvních sérií ovšem byla na úkor jejich užitných vlastností a nejen pohodlí. Např. absence topení, jeden stěrač, jedna sluneční clona a dokonce chybějící teleskopické tlumiče na zadní nápravě. To vše se rychle změnilo a první série byly zvány do odborných servisů k domontování těchto dílů. Zveřejněné fotografie Spartaka z Norska ukazují, že i Standardy se nakonec vyvážely a samozřejmě, že Exporty nakonec zůstávaly na domácím trhu. Následující pokus o porovnání hlavních markantů je zaměřen výhradně na to, aby odlišil Standard od Exporta. Ne, aby vyzdvihoval konstrukční rozdíly prvních sérií, které se ostatně vyskytovaly u obou verzí. V roce 1957, údajně 17. sérií, končí výroba Standardů, ale to už rozdíly bylo opravdu velmi malé. Kdo se chce dozvědět víc podrobností, ať si projde stránky Matýskovo Stránky - http://www.skoda440.cz Tam je o Standardech i to , co jste ani netušili. Pamatujte, že potkat čistokrevného Standarda v původním stavu je výjimka. Ostatně Exporty na tom jsou jen o kousek lépe. Takže to, co je na spodních obrázcích je "jak to má být" ale ne "jak to je většinou k vidění".!!!! TENTO LIST JE ZATÍM VE VÝVOJI !!!!